obserr

obserr

obserr

Paci sa priamo od R.Direra:


Táto úloha sa skončila po mojej služobnej ceste do Kyjeva na konci februára. Bol som tam pokrývať druhé výročie začiatku vojny na Ukrajine. Keď som sa vrátil, oznámili mi, že už ďalej nebudem vykonávať funkciu šéfdramaturga. Súhlasil som s tým.

Povedal som, že aj ja si uvedomujem, že spolupráca s riaditeľkou spravodajstva nefunguje. Nebudem si predsa, obrazne povedané, ničiť svoje zdravie hádzaním hrachu o stenu.

Môžete to vysvetliť?

Nepovažujem za zdravé, keď funkciu riaditeľky spravodajstva a publicistiky vykonáva človek (bývalá politička Zuzana Martináková – pozn. red.), ktorý je zhodou okolností manželkou poradcu (Mariána Bednára – pozn. red.) predsedu politickej strany ( Petra Pellegriniho z Hlasu – pozn. red.).

Najmä vtedy, ak ten človek nedokáže oddeliť svoj súkromný život od pracovného a prenáša veci z neho do spravodajstva. Nie je to pre mňa v poriadku.

Neviem, či riaditeľka spravodajstva konala na príkaz strany, alebo preto, lebo to mala nariadené z domáceho prostredia, alebo či to bolo jej vnútorné presvedčenie.

Ja ako šéfdramaturg a ona ako riaditeľka spravodajstva a publicistiky sme mali diametrálne odlišný pohľad na obsah spravodajstva, na jeho vysielanie a na jeho skladbu.

Bola prosmerácky orientovaná?

Nazvime to prokoalične, nie nevyhnutne prosmerácky.

Vás v TA3 vnímali ako proopozičného?

Mňa vnímali ako opozičného. Hoci, keď som bol šéfdramaturgom v TA3, išli tlačovky bez ohľadu na to, či ich robil Smer, Hlas, SNS, alebo či ich robili PS, SaS, KDH.

Avšak v čase, keď som končil ako šéfdramaturg, bola situácia v televízii evidentne vyhrotená. Bolo to krátko pred prezidentskými voľbami a panovala veľká nervozita z toho, že prieskumy naznačovali, že opozičný kandidát dobieha koaličného.

Veľmi nervózna bola z toho najmä riaditeľka spravodajstva a publicistiky TA3.

Povedali ste, že ste sa už v TA3 necítili komfortne. Čo to znamená?

Nebol som ochotný hádať sa o základných spravodajských princípoch. Nevidel som dôvod utlmovať opozičné tlačovky len preto, že sa na nich politici kriticky vyjadrovali k osobe koaličného prezidentského kandidáta.

Rovnako som nebol ochotný tolerovať reči o tom, aby sme sa už v TA3 toľko nevenovali opozičným protestom, lebo to vraj už nikoho nezaujíma.

Nepáčilo sa vám teda relativizovanie aktuálnych a dôležitých správ?

Áno, relativizovanie aktuálnych správ. Bolo to podobné, ako spomínal Michal Kovačič v súvislosti so šéfom centra spravodajstva a publicistiky Markízy Michalom Kratochvílom.

Týkalo sa to napríklad aj novely Trestného zákona. Niektorí ľudia v TA3 vraveli, že diváci tomu nerozumejú a už to ani nikoho nezaujíma.

Avšak čísla sledovanosti dokazovali, že diváci TA3 mali v období od vlaňajších predčasných parlamentných volieb enormný záujem o tieto témy. Rovnako aj o Dankovu autonehodu.

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/23337352/richard-direr-rozhovor.html

Zdroj: domov.sme.sk
 
Nie ste prihlásený, pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť!
( Prihlásenie | Registrácia )
 
 
SkryťZatvorit reklamu
loader